Ulice Nademlejnská 208, Praha
Obyvatele novostavby bytového domu v ulici Nademlejnská potrápila prasklá přívodní hadička teplé vody k umyvadlu v jednom z bytů. Následkem toho voda zatekla do skladby podlahové konstrukce a následně začala vzlínat do soklů. Pokud se voda nachází ve skladbě podlahové konstrukce (lze s jistotou říct po provedení sond), je neefektivnější vysoušet pouze s pomocí vysoušečů.
Příčina: Voda v souvrství podlahy
Obvodové nosné konstrukce bytového domu jsou tvořeny železobetonovým skeletem. Vyzdívky jsou provedeny v systému Porotherm. Podlahová konstrukce ve společných prostorách je tvořena následující skladbou: nosná konstrukce podlah je tvořena panely Spiroll na kterých se nachází EPS, anhydritová podlaha a nášlapná vrstva – v tomto případě tvořena dlažbou. Právě do těchto vrstev se voda dostala a bylo nutné vše co nejdříve vrátit do původního stavu.
Izolační vlastnosti polystyrenu vodu nezastavily
V polystyrenu se zpravidla nachází rozvody vody, topení a jiných instalací. Tato skladba má své nesporné výhody v tepelně izolačních a akustických vlastnostech. Z tohoto důvodu se často používá jak v bytových domech, tak v rodinných domech. Nevýhodu u této skladby představuje riziko vytopení.
Řešení:
Pro co nejrychlejší vysoušení je zapotřebí v tomto případě navrtat podlahovou konstrukci a vysoušení doplnit o středotlaké turbíny, které pomocí rozvodů vzduchu vysouší skladbu podlahy. Při správné montáži turbín lze z podlahové konstrukce vlhkost odstranit do cca 14 dnů.
Bez použití turbín pouze s vysoušeči by tato doba trvala cca 2 měsíce, přičemž by nebylo ani po této době zaručeno 100% odstranění vlhkosti (nevznikaly by plísně).
Pokud by se vysoušení neprovádělo, konstrukce může vysychat i několik let. Zároveň zde hrozí vysoké riziko vzniku plísní.